GİRİŞ YAP

Isparta ofisimiz yakında hizmetinizde!

Isparta ofisimiz yakında hizmetinizde!

AssistCar Rental, büyümeye devam ediyor.
Avantajlı fiyatlarımız, kaliteli hizmetimiz ve son model araçlarımız ile ISPARTA ofisimiz yakında hizmetinizde.


 

Isparta
Gül ve lavanta bahçeleri, birbirinden değerli antik kentleri, mağaraları ve milli parkları ile Isparta; yılın özellikle bahar dönemlerinde Isparta araç kiralama yoluyla şehri keşfe çıkan çok sayıda insanı ağırlıyor.


Mis kokuları ile Isparta Lavanta bahçeleri ve gül bahçeleri ile ünlü Isparta yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor. Tarihe ışık tutan Adada Antik Kenti, Aziz Paulus Yürüyüş Yolu, Kutlubey ulu Camii ve Aya Baniya Kilisesi gibi değerli yapılarıyla tarih meraklılarına gezilecek alanlar sunarken; Kovada Gölü, Eğirdir Gölü, Zindan Mağarası, Davraz Dağı ve milli parklar ile Isparta’da gezilecek yerler bir hayli zengin. Bu şehre geldiğinizde mutlaka Isparta lavanta bahçesi ziyaret edilmeli ve eşsiz görüntüler mutlaka ölümsüzleştirmeli. Birbirinden farklı konaklama alanlarında Isparta Hilton, Isparta öğretmen evi gibi alanlarında konaklayabilirsiniz. Isparta gül festivali de oldukça renkli anlar sunuyor. Festivale katılabilir, doğal alanlarında ailenizle huzurlu vakit geçirebilirsiniz. 


Isparta'da Nerede Kalınır?
Isparta’da kalacak yerler bu şehrin turistik yapısına uygun olarak oldukça çeşitli. Isparta’da 5 yıldızlı oteller ve daha birçok konaklama alternatifi bulunuyor. Isparta’ya ailenizle veya kalabalık arkadaş grubunuzla geldiğinizde geniş oda seçenekleri bulunan otellerde veya Isparta öğretmen evi, pansiyon ya da apartlarda rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Isparta şehir merkezi dışında ilçelerinde bulunan butik otellerde de konaklayabilirsiniz. Isparta lavanta bahçeleri gezildikten sonra burada kalmak isreyen ziyaretçiler için de Kuyucak Köyü’nde köy evleri bulunuyor. Buradaki evlerden birini kiralayarak rahatlıkla kalabilirsiniz. Kışın geliyorsanız Davraz Kayak merkezinde kalacak yerler de talebi karşılayacak nitelikte.
 

Isparta'da Ne Yenir?
Geniş tarım alanlarına sahip Isparta’da yemek kültürü de oldukça gelişmiş. Meşhur Isparta gülü ve ondan yapılan çeşit çeşit lezzet bir yana dursun Isparta’da ne yenir? sorusunun birçok cevabı var. İrmik çorbası, Oğmaş ve Top tarhana gibi lezzetli başlangıçların yanı sıra iki farklı pişirme ile zahmetli ana yemek Fırın Kebabı gibi enfes lezzetleri Isparta’da mutlaka denemelisiniz. Eğirdir Gölü’nden taze taze tutularak sofralara gelen alabalık ve sazan da buraya gelindiğinde mutlaka denenmeli. Şalgam aşı ve Oturtma gibi sebze yemekleri ile çeşit çeşit dolmayı bulabileceğiniz Isparta mutfağının tatlıları da oldukça lezzetli. Yalvaç güllacı, Lorlu güllaç ve kabak tatlısı gibi tatlılarını leziz yemeklerden sonra denemelisiniz. 


Fırın Kebabı
Isparta’ya özgü lezzetler listesinin ilk sırasında olan Fırın Kebabı kuzu etinden yapılıyor. Şişe takılan kuzu etleri 2 saat alevli ateşte 1 saat kor ateşinde pişirilerek lavaş ile birlikte servis edilir. 
 

Sazan Dolması
Eğirdir Gölü’nden taptaze çıkan sazan balığının içine hazırlanan özel harcın doldurulması ve kapatılması ile yapılan Isparta’ya özgü yöresel bir balık yemeğidir. 
 

Yalvaç Güllacı
Isparta’nın meşhur gülleri ile yapılan Yalvaç Güllacı bildiğiniz güllaçlardan daha farklıdır. Daire şeklinde sarılarak yapılan güllaç çeşidi Isparta’da mutlaka tadılması gereken lezzetlerden biri.
 

Tatar
Bir tür mantı çeşidi olan Tatar mantıdan aslında çok farklı bir yapıma sahip. Hamur açıldıktan sonra küçük kareler halinde kesilerek kurutulur ardından suda haşlanarak sarımsaklı yoğurt ile karıştırılır. En son üzerine tereyağında kızarmış salçalı kıyma dökülerek servis edilir.

 

Isparta'da Gezilecek & Görülecek Yerler
Isparta Merkez Gülü ile meşhur olan Isparta, ülkemizin en iyi kış sporları merkezlerinden birine sahip ve yemekleri gerçekten çok özgün. İş, tatil ya da akraba ziyareti için gittiğiniz Isparta’da araç kiralama yaparak şehrin köy ve kasabalarındaki güzellikleri de keşfedebilirsiniz. Lavanta Vadisi, muhteşem güzellikte bir yer. Burada keyifli bir yürüyüş planı yapabilirsiniz. Eğridir Gölü’nün manzarası da eşsiz bir doku sunuyor. Göl kenarında bir fincan çay içebilir, doğanın güzelliğini seyre dalabilirsiniz. Zindan Mağarasını ya da Pınargözü mağarasını gezebilir, Antiochei Antik Kenti, Dündar Bey Medresesi gibi tarihi alanları ziyaret edebilirsiniz. Karacaören Baraj Gölü’de çok keyifli bir mesire yeri. Burada piknik yapabilir, dinlenebilirsiniz. Ayrıca Isparta merkezde, Yalvaç ilçesinde ve Uluborlu ilçesinde birer müze var. Bu üç müzede bölgenin tarihine dair önemli eserler sergileniyor. Isparta lavanta bahçeleri ve gül bahçeleri ile dikkat çekerken birbirinden değerli tarihi ve doğal alana da ev sahipliği yapıyor. Isparta şehir merkezi’nde; Isparta Müzesi, Ulu (Kutlubey) Camii, Kavaklı (Abdi Paşa) Camii, İplikçi (Hacı Abdi) Camii, Mimar Sinan (Firdevs Paşa) Camii, Aya Yorgi Kilisesi, Tarihi Üzüm Pazarı Dükkanları gibi tarihi değerlerin yanı sıra ilçelerinde dağınık halde bulunan birçok doğal ve tarihi alana sahip. Kovada Gölü, Eğirdir Gölü, Zindan Mağarası, Davraz Dağı ve milli parklar ile Isparta’da gezilecek yerler arasında karar vermek hayli zor. Bu şehri bir günde keşfetmek bu sebeple oldukça zor. 
 

Isparta Müzesi
Isparta Müzesi’nde arkeolojik ve etnografik halı-kilim dokuma sanatlarına ait eserler, M.Ö. III-II bin Harmanören Göndürle Nekropol buluntuları, Hellenistik, Roma ve Bizans ile Selçuklu, Anadolu Beylikleri ve Osmanlı dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. 
 

Aya Yorgi Kilisesi
1857-1860 yılları arasında yapılmış bir Ortodoks kilisesidir. Yapı doğu-batı yönünde uzanır. Narteks ve üç nefi vardır. Dış duvarlar yerel kövke taş ile yapılmıştır. Batı, kuzey ve güneyden birer girişi vardır.
 

Zindan Mağarası
Aksu İlçesi’nin 2 km kuzeydoğusunda bulunan, 765 m uzunluğundaki mağaranın içi tamamen aydınlatılmıştır. Yatay yönde gelişmiş olan mağaranın içinde yürümek ve gezinmek son derece rahat ve kolaydır. Yarı aktif olan mağara içinde, değişik Damlataş, Akmataş, Kenartaş ve yer altı deresinin oluşturduğu aşınım ve sarkıtlar bulunmaktadır. Sarkıtlar aydınlatma lambalarından gelen ışıklarla değişik renklere bürünerek ziyaretçilerini hayran bırakmaktadır. Mağara sonunda, “Hamam” diye isimlendirilen kısımda tabanda mozaik biçimli kalsit kristalleri en özgün şekillerdir. Yapılan analizler sonucu, mağara içinde akan suyun, kalsiyum ve magnezyum değerlerinin yüksek olduğu ve cildi güzelleştirici bir etkisi olduğu belirtilmiştir. Mağara girişinde siyah, beyaz ve kırmızı taş tesseradan yapılmış Eurymedon (Köprü Çayı Tanrısı) başı iki yanında yunus motifi, altta ve üstte kanatlı uçan erkek motifleri olan mozaik bulunmaktadır.
 

Tynada Antik Kenti
Terziler Köyü yakınında Asar Tepe Mevkii’nde bulunan Tynada Antik Kenti’nin kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte, kent üzerinde Helenistik dönem tapınak ve işlevi belirsiz bina kalıntıları mevcuttur.