TR
Genel Kiralama Koşulları

KİRALAMA SÜRESİ
Kiralama süresi 24 saat üzerinden hesaplanır. Kiralamanız, kiralama kontratı üzerinde yazılı saatten itibaren başlar ve 24 saatlik sürenin dolmasıyla sona erer.
Aylık kiralama süresi 28 gün üzerinden hesaplanır.


KULLANICI BİLGİSİ
Kiraladığınız aracı yalnızca sözleşme ve teslimat formunda belirtilen kişi/kişiler kullanabilir.
Sözleşmede belirtilmeyen üçüncü kişilerin, aracı kullanmaları halinde meydana gelebilecek hasarlarda, hiçbir hasar güvencesi geçerli değildir.
Araç kullanıcı sayısını arttırabilmek için şubelerimizden, “Ek Sürücü” hizmeti satın alabilirsiniz. Bir araç için en fazla 2 adet ek sürücü tanımlanabilir. Araç gruplarında belirlenmiş olan yaş ve ehliyet yılı koşulları dâhilinde kiralama yapılabilmektedir.


SÜRÜCÜ BELGESİ VE KİRALAMA YAŞI SINIRLAMALARI
Araç gruplarına bağlı minimum yaş ve ehliyet yılı bilgileri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.
Bu koşulları hem kiracı hem de ek sürücünün/sürücülerin sağlaması gerekmektedir.GRUP TANIMIASGARİ EHLİYET YILI ASGARİ DOLDURULAN YAŞ
EKONOMİK222
ORTA323
ÜST425
PREMİUM528
HAFİF TİCARİ323
MİNİBÜS528
SUV425ARAÇ GRUPLARI
Web sayfamızdan, Çağrı Merkezimizden, Ofislerimizden Online ,Telefon veya diğer yollar ile yapmış olduğunuz rezervasyonunuz araç grubu garanti edilerek (SIPP) onaylanmıştır. Herhangi bir marka garantisi yoktur.


REZERVASYONUNUZUN ALINMASI
Rezervasyon talebinizi telefon, e-posta veya whatsapp yolu ile iletmeniz halinde, rezervasyon merkezimiz tarafından talep ettiğiniz bilgilere göre araç durumumuz kontrol edilir ve size olumlu yada olumsuz yanıt verilir.
Web sayfamızdan yaptığınız rezervasyonlarınızda sistem tarafından otomatik olarak rezervasyon talebinizin bize ulaştığına dair "rezervasyon talep bilgisi" e-posta ile belirttiğiniz mail adresine gönderilir.
Rezervasyonunuz araç müsaitliğinin olmaması, kiralama koşullarını taşımamanız, ödemenizin hesaplarımıza geçmemesi gibi sebepler ile konfirme edilmemesi halinde mesai saatleri içerisinde tarafınıza telefon veya e-posta yolu ile bilgi verilerek rezervasyon talebinizin karşılanamayacağı bildirilir.


EK SÜRÜCÜ
Aracın, kiralayan şahıs dışındaki kişi ve/ veya kişilerce kullanılabilmesi için ek sürücüye ait Sürücü Belgesi bilgilerinin,ek ücretli olarak , Kira Sözleşmesi’ne eklenmesi ile mümkündür. Kira sözleşmesinde yer almayan kullanıcı ve/veya kullanıcılar tarafından her hangi bir kaza durumunda tüm güvenceler geçersiz sayılacak, gerek kiralayan ve gerekse aracı kullanan kişi/kişiler ayrı ayrı ve müştereken sorumlu tutulurlar. ( Ek sürücü kiralama koşulları Sürücü Belgesi ve Yaş Sınırlamalarında bulunan koşullarla aynıdır.)​
Kiralama koşullarını  sağlaması ve Araç Kirala Sözleşmesine kaydedilmesi koşulu ile Ek Sürücü`de Asıl sürücü gibi kiralama periyodu boyunca (aracın teslim alındığı tarih ve saatten, aracın iade edildiği tarih ve saate kadar) sorumludur.
Araç Kiralama Sözleşmesine Ek Sürücü ilave edilebilmesi için asıl sürücüde olduğu gibi Ehliyet, Kimlik Belgesi, Pasaport gibi belgelerin aslının ibra edilmesi ve ilgili ASSİSTCAR RENTAL ofisinde bulunması zorunludur. Telefon,fotokopi veya resim gibi beyanlar ile ek sürücü ilave edilemez. 


YABANCI EHLİYETLE KİRALAMA​
a) Kiralama yapacak olan Türk vatandaşları dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının yalnızca aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:
Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanılabilir.
Altı aydan fazla ülkemizde bulunanların, araç kullanırken dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış sürücü belgelerinin Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunludur.
Bir yılın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

b) Kiralama yapacak olan Yabancı ülke vatandaşları ise dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:
Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 6 ay süreyle araç kullanılabilir.
Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.
Dış ülkelerden almış oldukları sürücü belgeleri ile bu maddede belirtilen şartları sağlamadan araç kullananlar hakkında 2918 sayılı Kanunun 39 uncu maddesine istinaden işlem yapılır.


ULUSAL SÜRÜCÜ BELGESİ
Kiralayanın ulusal sürücü belgesi Latin harfleri ile düzenlenmemişse (örneğin Arapça, Yunanca, Rusça veya Çince), Uluslararası Sürücü Belgesi istenir. Eğer kiralamayı yurtdışında (AB dışında) gerçekleştiriyorsanız alfabe dikkate alınmaksızın Uluslararası sürücü belgesi gereklidir. Uluslararası sürücü belgesini ve orijinal sürücü belgesini kiralama yapacağınız ofise ibraz etmeniz gerekmektedir.


KİLOMETRE SINIRI
Günlük araç kiralama hizmetinde günlük kilometre sınırı araç grubuna ve kiralama sürenize bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 
Aylık kiralamalarda kilometre kullanım hakkı araç grubuna bağlı olarak en üst limit 30 gün olmak şartlı ile 3000 km ile sınırlıdır.
Kiralama süresinin 28 gün aştığı durumlarda kiralama aylık kiralamaya dönüşmektedir.
KM aşımı 5,00 TL+KDV/km olarak ücretlendirilir.​

Kiralama süresine bağlı olarak toplam KM kullanım tablosu aşağıda olduğu gibidir.


KİRA GÜNÜ EKONOMİKORTA ÜST PREMİUM HAFİF TİCARİ SUV MİNİBÜS 
1 - 2 GÜN300 300 300 300300 300 200 
3 - 6 GÜN250250 250250250250 200
7 - 12 GÜN200200200200200200200
 13 - 20 GÜN130130130130130130130
21 - 27 GÜN110110 110110110110110
28 +100100100100100100100 ADRESE ARAÇ TESLİM ETME / TESLİM ALMA
İstenilen adrese araç teslimi veya istenilen adresten araç teslim alma hizmeti ek ücrete tabidir. Ek ücret mesafeye göre değişiklik gösterdiğinden 0212 603 65 20​ no`lu 7/24 çağrı merkezinden veya size en yakın ASSİSTCAR RENTAL ofisinden bilgi alabilirsiniz.


TEK YÖN KİRALAMA ( DROP BEDELİ )
Aracın başka bir ofise iade edilmesi durumunda, kira süresine bakılmaksızın Tek-Yön ücreti uygulanır. Ücret bilgileri ofis bazında değişiklik göstermekte olup detaylı bilgiyi 0212 603 65 20 numaralı İletişim Merkezi’mizi arayarak alabilirsiniz.


YURTDIŞINA ÇIKIŞ
Türkiye sınırları içindeki kiralamalarda aracın ülke dışına çıkarılması yasaktır.


FİYATLARA DAHİL OLAN VE OLMAYAN HUSUSLAR
Kiralama bedeline dahil olan ve olmayan hizmet ve güvenceler aşağıda belirtilmiştir. Fiyatlarınıza dahil olmayan güvenceleri kiralama başlangıcında satış ofislerimizden satın alabilirsiniz. Geçerli limitlerle ilgili detaylı bilgiyi de satış ofislerimizden alabilirsiniz.


KİRALAMA SÖZLEŞMESİNE DAHİL OLAN GÜVENCELER
Ferdi Kaza Sigortası (PAI) Karayolları Zorunlu Trafik Sigortası limitleri kapsamında dahildir.


MUAFİYET (EXCESS)
ASSİSTCAR RENTAL`dan yaptığınız kiralamalarda muafiyet (Excess) uygulanmaktadır. Kiraladığınız araçta meydana gelebilecek tek taraflı veya çift taraflı kazalarda  oluşan hasarlardan sorumlu olursunuz. Bu sorumluluğunuzdan satın alacağınız ek güvenceler ile muaf olabilirsiniz.


HASAR BEDELİNİN TESPİTİ
Araçta oluşan hasar bedeli Yetkili Servisten veya ASSİSTCAR RENTAL Servis Bölümünden alınacak proforma fatura bedeline göre tespit edilir.


TRAFİK KAZALARINDA KUSUR ORANLARI
Sigorta şirketleri Trafik Kazalarındaki Kusur Oranını belirlerken Polis, Jandarma birimleri veya sürücüler tarafından tanzim edilen Kaza tutanakları, belgeler ve Fotoğrafları dikkate alarak değerlendirme yaparlar. Bu kusur oranları %0, %50 veya %100 şeklindedir.


KİRALAMA SÖZLEŞMESİNE DAHİL OLMAYAN GÜVENCELER
Kira bedeline Yakıt, Köprü, Otoyol Ücretleri, Trafik Cezaları,Otopark Ücretleri ile ekstra sigortalar (LCF-Lastik, Cam, Far Sigortası), (CDW-Mini Hasar Sigortası), (SCDW-Süper Mini Hasar Sigortası),  (TP-Hırsızlık Güvencesi) Ek Sürücü, Tek Yön Ücreti, Araç Teslim Etme ve Teslim Alma ücretleri, Bebek/Çocuk Koltuğu, Navigasyon Cihazı, Ek Km Paketi gibi ekstra talepler dahil değildir.


İSTEĞE BAĞLI EK GÜVENCELER ( EK SİGORTALAR )
Kiralama sözleşmesine dahil olmayan hizmetleri ve ek güvenceleri ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olarak seçerek kendinizi güvende hissedebilirsiniz. 


 EK GÜVENCE ADI TL / GÜN AÇIKLAMA
 Mini Hasar Sigortası (CDW) 120 ₺ Çarpışmaya bağlı olmadan meydana gelen 2.000 ₺’ye kadar olan hasarları (park yeri, ufak çizikler vb.) müşteri beyanı ile polis raporuna gerek kalmaksızın teminat kapsamına alır.  
 Süper Mini Hasar Sigortası (SCDW) 225 ₺ Rezerve edilen araç grubuna göre 750 EURO ile 5.000 EURO arasında değişen Kiracı sorumluluğundaki muafiyet bedelleri  vardır. Kiracı bir hasar durumunda hasar bedeline bakılmaksızın araç grubuna göre 750 EURO ile 5.000 EURO muafiyet bedelini ödemeyi kabul eder. Kiracı dilerse bu opsiyonel sigortayı satın alıp muafiyet bedelini ortadan kaldırır ve hasar durumunda hiçbir sorumluluk almaz. 
 Lastik, Cam, Far Sigortası (LCF) 90 ₺ Trafik kazasına bağlı olmaksızın Lastik parçalanması, Cam kırılması, Far kırılması gibi polis raporu tutulamayan durumlarda hasarları koruma altına alan güvencedir. Bu yükümlülüğü ortadan kaldırmak için günlük olarak 90 ₺ karşılığında teminat altına alabilirsiniz.EK HİZMETLER
İhtiyaçlarınıza bağlı olarak aşağıda günlük fiyatları belirtilen hizmetleri rezervasyon oluştururken veya aracınızı teslim alırken talep edebilirsiniz.


EK ÜRÜNGÜNLÜK FİYAT
KAR ZİNCİRİ75 ₺ 
EK SÜRÜCÜ95 ₺ 
ÇOCUK KOLTUĞU100 ₺ 
BEBEK KOLTUĞU100 ₺ 
NAVİGASYON150 ₺ FINDEKS
Findeks Kredi Notu, bankalardan kullanmış olduğunuz bireysel nitelikli tüm kredi ve kredi kartı hesaplarının geçmiş verilerin üzerinden oluşturulur. Findeks Kredi Notu, bankacılık sisteminde bulunan kredi ödeme alışkanlıklarına yönelik olarak hazırlanmış Risk Raporunun özeti niteliğindedir.
Detaylı rapor bilgilerine bakılarak kişinin ödeme yapma alışkanlığı ile ilgili bilgi edinilebilir, taahhüt etmiş olduğu ödemeyi yapıp yapmayacağı konusunda fikir sahibi olunabilir. Araç tedarikçileri de kiralama taleplerinizde Findeks notunuza göre bir değerlendirme yaparak rezervasyonu kabul edip etmeme insiyatifini ellerinde bulundururlar.
Talep edilen Findeks notu talep edilen aracın sınıfına göre değişiklik gösterebilir.
AssistCar Rental firmasında gerek görüldüğü taktirde Findeks sorgulaması yapılmaktadır.


ÖDEME VE KREDİ KARTI
Euro (€) üzerinden yapılan kiralama rezervasyonlarında kiralama ve ek hizmet bedelleri TL (₺) olarak ödenmek istendiği takdirde kiralama başlangıç günündeki T.C Merkez Bankası döviz kurları esas alınarak TL (₺)`ye çevrilerek ödeme alınır. 
Sanal Kart ile yapılan ödemeli rezervasyonlarda işlem yapılan sanal kartın bağlı olduğu kredi kartının ibraz edilmesi gerekmektedir.
Web sayfamızdan yaptığınız ödemeli rezervasyonlarda aracı teslim alma esnasında ödeme yapılan kartın ibraz edilmesi gerekmektedir.
Kira bedeli ödeme şekli ilgili kanunlar gereğince sadece şahsi kredi kartı ve debit kart ile yapılmaktadır.


DEPOZİT ( ÖN PROVİZYON )
Kiralama yapan müşterilerimizden kiralama esnasında kendi adlarına düzenlenmiş bir kredi kartına sahip olmaları istenmektedir.
Depozit (ön provizyon) için MasterCard veya Visa kart kabul edilmekte olup Debit card/banka kartı veya ön ödemeli kartlar kabul edilmemektedir.
Kiralama türü ve araç grubuna göre değişen depozito tutarının şahsa ait kredi kartından sağlanıyor olması gerekmektedir.
Kredi kartının üzerinde kiralama yapacak kişiye ait isim ve soyisim bilgisi bulunmalıdır.
Kira bedeline ek olarak kredi kartına konulacak depozito miktarı için yeterli limit uygunluğunun olması gerekmektedir.
Depozito işlemi satış işlemi değildir, bloke işlemidir.
Alınan depozitlerin iadesi (iptali) araç dönüş tarihinden itibaren 25 iş gününde kredi kartınıza yansımaktadır. Buradaki gecikme nedeninin AssistCar Rental değil, bankacılık işleyişi olduğunu vurgulamak isteriz.
Kredi kartının internet kullanımına açık olması gerekmektedir.
AssistCar Rental gerekli gördüğü durumlarda 2.Kredi kartı isteme hakkını saklı tutar.
Geçerli bir kredi kartı sunmamanız veya kredi kartınızda yeterli miktarda kredinin olmaması durumunda, araç verip vermemek ASSISTCAR RENTAL’ın tasarrufundadır. Bu gibi durumlarda, ödenen hiçbir ücret iade edilmez.


İPTAL VE İADE KOŞULLARI
Ödemeli rezervasyonlarda aracı teslim alma saatinden 24 saat öncesine kadar rezervasyon iptal edilirse kiralama ücretinin tamamı ASSİSTCAR RENTAL tarafından iade edilecektir.
Ödemeli rezervasyonlarda aracın teslim edileceği saate 24 saat ile 2 saat arasında kaldığında 2 günlük kiralama ücreti kesilerek geriye kalan tutar ASSİSTCAR RENTAL tarafından iade edilecektir. (2 günlük rezervasyonlarda iade yapılmayacaktır )
Ödemeli rezervasyonlarda müşterilerimize ait araçlar teslim alma saatinden itibaren 4 saat bekletilecek olup, bu dört saat içerisinde müşterilerimiz araçlarını teslim alabileceklerdir. 4 saat sonrasında rezervasyon sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecek ve ücret iadesi yapılmayacaktır.
Ödemeli rezervasyonlarda eksik belgeler yüzünden teslim alınamayan veya kredi kartının araç teslim anında temin edilmemesi durumlarında 24 saatten az bir süre kalan iptal prosedürü uygulanacaktır.
Kiralayanın kendi isteği ile aracı erken teslim etmesi halinde kalan gün sayısına ait kira ücretin geri iadesi söz konusu değildir.


REZERVASYON DEĞİŞİKLİK KOŞULLARI
Ödemeli veya rezervasyon merkezi, çağrı merkezi, ASSİSTCAR RENTAL ofisleri vasıtası ile yapılan rezervasyonlarda aşağıdaki maddelerde belirtilen usuller uygulanır. 
0212 603 65 20 no`lu 7/24 çağrı merkezinden veya size en yakın ASSİSTCAR RENTAL ofisinden yapılan rezervasyonlarda aracı teslim alma saatinden 24 saat öncesine kadar rezervasyon değişikliği ücretsiz olarak yapılacaktır.
24 saatten daha az kalan rezervasyonlarda, rezervasyon değişikliği araç müsaitlik durumuna göre değerlendirilerek yapılacak veya iptal edilecektir.
Ödemeli rezervasyonlarda aracı teslim alma saatinden 24 saat öncesine kadar talep edilen rezervasyon değişikliği ücretsiz olarak yapılacaktır.
Rezervasyon değişiklikliklerinde geçerli olan rezervasyon tarihindeki kiralama ücreti ile yeni rezervasyon tarihindeki kiralama ücreti arasında fark var ise aradaki fark tahsil edilir.


KİRALAMA SÜRESİNİN UZATILMASI
Kiralama sözleşmesinde yazan tarih ve saatte dönmeyen sürücüler kira süresini uzatmak istediklerinde en az 24 saat öncesinden çağrı merkezi veya ofislerimizi arayarak uzatma talebinde bulunmalıdır. ASSİSTCAR RENTAL`ın bilgisi ve onayı dışında kira süresini uzatmak mümkün değildir. Araç müsaitliği bulunduğu takdirde kiralama süresi uzatma talebiniz karşılanacaktır. Kiracı araç müsaitliğinin olmadığı veya uzatma talebinin onaylanmadığı durumlarda aracı iade etmek zorunda olduğunu kabul ve beyan eder.
Kira uzatma günlerine ait kira bedelinin hesaplanmasında talep edilen tarihte geçerli olan güncel günlük kiralama bedeli ve varsa ekstra hizmetler, ilave sigorta bedelleri eklenerek bulunan kira bedeli kiracının kredi kartından tahsil edilir. Kredi kartında yeterli bakiye olmaması halinde kiracıdan kredi kartına yükleme yapması istenir. Araç müsaitliği olduğu takdirde, kira süresi uzatma talebinizin onaylanması için ek gün bedelinin tahsil edilmesi zorunludur. Ek gün bedeli tahsil edilmeden talebiniz onaylanmaz.
Kira uzatmaları sonrası kira sözleşmesi imzalanmamış olsa dahi iş bu sözleşme koşulları ile bağlı kalacaktır. Kiracı, sözleşme süresinin sona ermesine rağmen aracı teslim etmemesinin ceza hukuku hükümlerince suç teşkil ettiğini, aracı kira süresi dışında alıkoymayacağını kabul eder. Kira süresinin sona ermesi sonrasında ve/veya yasalara aykırı araç kullanımı sırasında sigorta, teminatlar ve yasal haklardan yararlanamayacağını bildiğini kabul ve beyan eder.


TESLİM GECİKMELERİ
Kiralanan araçların iadesinde 2 saat opsiyon bulunmaktadır. 2 saati aşan gecikmelerde ek hizmetler ve isteğe bağlı sigortalarda dahil olmak üzere 1 günlük kira bedeli alınır.


TRAFİK CEZALARI ( TPC )
Trafik yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve maddi ceza müşterimize aittir. Araçların hangi nedenle olursa olsun resmi veya resmi olmayan makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içerisinde kabul edilir.
Kiralama esnasında oluşan trafik ihlallerine ait (HGS/OGS geçiş ücretleri, kaçak geçiş cezaları, trafik cezaları vb.) tutarlar ilgili devlet kurumları tarafından ASSİSTCAR RENTAL’a yansıtılmaktadır. Kiralama sırasında gerçekleşen ve müşterimize ait olan ilgili trafik cezası tahsilatı, kiralama sırasında ibraz edilen kredi kartından yapılacaktır.
Trafik cezaları tahsilatlarında 50 ₺ HİZMET BEDELİ ilave edilir.HGS KULLANIMI
Filomuzdaki tüm araçlarımızda HGS bulunmaktadır. Kiralama süreniz sonlandığında, HGS kullanım bilginiz ofislerimize ulaşır ve geçiş ücreti kredi kartınızdan tahsil edilir. Geçiş ücreti ile ilgili tahsilat süreci Karayolları Genel Müdürlüğü`ne bağlı olduğu için olağan sürelerden daha geç tahsilat yapılabilmesi mümkündür.
Kiralama süresi boyunca HGS geçişleriniz hesaplanırken toplam kullanım tutarınıza %15 Hizmet Bedeli eklenerek tahsil edilmektedir.
HGS olan araçlarımız ile OGS gişelerinden geçiş yapmanız durumunda; kaçak geçiş yapmış olursunuz. Kaçak geçiş ücreti (diğer trafik ihlallerinde olduğu gibi) ilgili devlet kurumlarına ASSİSTCAR RENTAL tarafından ödenir ve kaçak geçiş ücreti (diğer trafik ihlallerinde olduğu gibi), kiralama sürecinde ibraz edilen kredi kartından tahsil edilir. 
Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprüsünden yapılan geçişlerde ve özel sektörün işletmesinde olan otoyollarda HGS kullanılamamaktadır, gişede nakit ödeme yapılması gerekmektedir.


GÜVENCELER
Güvencelerimiz hakkında açıklama aşağıda yer almaktadır. Açıklamalar genel ve bilgi amaçlıdır.
ASSİSTCAR RENTAL bu bilgileri zaman içerisinde değiştirme hakkını saklı tutar.
Rezervasyonunuza dahil olan güvenceler fiyat teklifinizde ve/veya rezervasyon konfirmasyonunuzda yer almaktadır. 
ASSİSTCAR RENTAL fiyat koşulları ile tarifede belirtilen araç tiplerini önceden haber vermeksizin değiştirme haklarını saklı tutar.
Fiyatlarınıza dahil olmayan güvenceleri kiralama başlangıcında satış ofislerimizden satın alabilirsiniz.

Hasar Sorumluluk Sigortası : 
Kaza durumunda diğer araçta meydana gelecek maddi hasar ve kayıpları Genel Güvence Koşulları kapsamında karşılamaktadır. Kiralama bedeline dahildir. 

Hırsızlık Sigortası (TP) : 
Kiracı bu sigorta ile kiraladığı aracı çalınmaya karşı teminat altına alabilir. Süper Mini Hasar Sigortası paketine dahildir. Ek sigorta paketleri alınmadığı takdirde;Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğinin; kasko poliçeleri ile ilgili belirlediği şartları kapsamak koşulu ile meydana gelen hırsızlık olaylarında araç toplam bedelinin % 5 kiralayana rücu edilir.

Lastik, Cam, Far Sigortası (LCF) : 
Kiralanan araçta kazaya bağlı olmadan oluşabilecek Lastik, Cam ve Far hasarlarına sağlanan güvencedir.

Mini Hasar Sigortası (MI) :
 
Kiralanan araçta 2.000 TL 'ye kadar oluşan hasarlarda kiracı beyanı ile onarım sağlama avantajı sunan güvencedir. Herhangi bir kazaya bağlı olmaksızın oluşan Lastik Cam ve Far hasarları bu sigorta kapsamında değildir.

Süper Mini Hasar Sigortası (SCDW): 
Kazaya bağlı olarak meydana gelen hasarlarda kaza ile ilgili raporların eksiksiz/tam getirilmesi ve asli kusurlu olunmaması koşulu ile kiralanan araçta oluşan  tüm hasarları kapsayan güvencedir.

Ferdi Kaza Sigortası (PAI) : 
Sürücü ve araç içindeki kisileri Karayolları Zorunlu Trafik Sigortası limitleri kapsamında güvence altina alan bir sigortadir. Araçta bulunan koltuk sayisi baz alinarak hesaplanmaktadir.


KAZA HALİNDE ; SİGORTA KAPSAMI DIŞINDA KALANLAR 
Aşağıdaki hallerde Sigortadan Yararlandırma Teminatı geçersiz olacak ve oluşacak zarar sigorta kapsamı dışında kalacaktır:

Aracın kira kontratı üzerinde ismi yazılı kişilerden başkasına kullandırılması,
Aracın normal kullanım koşulları dışında kullanılması (aracın yüksek motor harareti ile kullanılması, kötü yol şartları veya patlak lastik üzerinde yürünmesi, araca yanlış yakıt doldurulması ve benzeri diğer durumlar),
Aracın trafik kuralları dışında kullanılması (yasal hız sınırlarının aşılması, kırmızı ışıkta geçilmesi ve benzeri diğer ihlaller),
Aracın alkol veya uyuşturucu madde etkisi altında kullanılması,
Araçta taşınan bir yükün hasara veya kazaya sebep olması,
Aracın dikkatsiz ve tedbir alınmaksızın kullanılması (yağışlı havalarda yol şartlarına göre hız ayarlamasının yapılmaması, öndeki aracın en az emniyet mesafesinden takip edilmemesi ve benzeri diğer kullanımlar),
Meydana gelmiş bir kazanın veya çalınma durumunun anında müşteriye verilecek olan irtibat telefonlarına bildirilmemesi, aracın kaza yerinde terk edilmesi (doktor raporu ile saptanmış engelleyici bir durum olması durumu hariç),
Meydana gelen bir kazada ilgili makamlardan 48 saat içerisinde gerekli raporların (trafik ve alkol raporu) alınmaması,
Aracın çalınması durumunda orijinal anahtarının ve ruhsatının teslim edilememesi.
Onay alınmaksızın ve kira süresinin bitmesine rağmen aracın teslim edilmemesi,
Aracın içerisinde taşınan yüklerden ötürü araçta veya karşı tarafta bir hasar oluşması,
Açık veya gizli bir gelir karşılığında yolcu / yük taşımacılığı,
Herhangi bir vasıtayı çekme / itme işlemi,
3. şahıslara verilen hasardan doğacak maddi tazminat tutarları, mecburi mali mesuliyet sigortası teminatı kapsamında teminat altındadır. Teminat sınırları dışında kalan tutarlar için müşteri kendisi sorumludur.
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğinin; kasko poliçeleri ile ilgili belirlediği şartların dışına çıkılması nedeni ile, sigorta şirketlerinin sigorta bedelini ödemediği hallerde,


KAZA HALİNDE ; YAPILMASI GEREKENLER
TEK TARAFLI olarak kazaya uğraması,araca hasar verenin tespit edilememesi veya kaçması ile aracın çalınması durumunda, (aracın) yeri değiştirilmeden en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurarak kaza, hırsızlık, görgü tespit ve alkol tespiti raporları alınmalıdır.
ÇİFT TARAFLI kazalarda ise, aşağıdaki maddelerde bildirilen haller dışında, kazanın oluş şekline göre sürücüler, Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağını tutanak üzerinde belirtilen şekilde doldurmakla yükümlüdürler.
Kazaya karışan araç sürücülerinin sürücü belgesi, araç ruhsat ve zorunlu  trafik sigortası fotokopisi/resimleri ile araçlara ait hasarlı bölgeleri ve plakaları gösterecek şekilde resimlerinin çekilmesi aracı kiralayanın sorumluluğundadır.
Kazaya karışanlardan bir veya birden fazla sürücü yabancı uyruklu veya yabancı ehliyetli ise sürücüye ait pasaport kimlik bilgileri sayfası ile Türkiyeye giriş damgasının vurulduğu sayfanın fotokopisi/resminin de hasar evraklarına eklenmesi zorunludur.
Sigorta şirketleri tarafından talep edilen bu belgelerin hiç getirilmemesi veya eksik getirilmesi aracın sigorta kapsamı dışında kalmasına sebep olur ve hasar bedelleri kiralayana  rücu eder.


Çift taraflı kazalarda, sadece aşağıdaki hallerde trafik kazası tespit tutanağı, trafik polisi tarafından düzenlenmektedir.

Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa,
Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
Kazaya karışan araçlardan birinin kamu kurumlarına ait olması durumunda,
Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
Trafik Kazasında sadece 3.kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
Kazaya karışan araçlardan birinin trafik sigorta güvencesinin bulunmaması durumunda,
Trafik kazası ölüm ve / veya bedeni zarar ile sonuçlanmışsa.


ÖNEMLİ NOTLAR
Herhangi bir kaza durumunda, aracın yeri değiştirilmeden kazanın şekline uygun kaza tespit tutanağı tutulması ya da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınması ve 7/24 hizmet veren 0212 603 65 20 numaralı Destek Hattına bilgi verilmesi zorunludur.
Aracın çalınması durumunda da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak 7/24 hizmet veren 0212 603 65 20 numaralı Destek Hattına bilgi verilmesi zorunludur. Aksi halde satın alınan tüm güvenceler geçersiz sayılarak meydana gelen her türlü zarar, 3`cü şahıslara verilen maddi ve manevi kayıpları da içermek üzere kiracıdan tahsil edilir.
Lütfen kiralama başlangıcında ve iadesi sırasında Araç teslim etme ve teslim alma formunun doldurulup karşılıklı olarak imzalandığından emin olunuz
Kiralama süresini uzatmak, dönüş saatini ve gününü bildirmek / değiştirmek için lütfen kiralamayı yaptığınız ofisi veya rezervasyon merkezimizi arayınız.
Kiralama sırasında kaza, aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda 0212 603 65 20 numaralı Destek Hattı aranmalıdır.
Aracı yol, iklim koşullarına ve hız sınırlarına uyarak kullanmak sizin sorumluluğunuzdadır. Aracın kapasite ve üretim amacı dışında kullanılması, tümsek ve çukurlar gibi yol seviyesinden farklı yerlere vurması, arazide ve kumsalda kullanılması sonucu oluşacak tüm zararlar ile aracın motor veya diğer bölümlerine su girmesi sonucu oluşan hasarların sorumluluğu size aittir. Aracı yarışmak, hız yapmak için, aracın dayanıklılığını ve hızını test etmek için ve başka birisine araç kullanmayı öğretmek için kullanmamalısınız.
Kullanımınız sırasında aracın periyodik bakım kilometresi gelmesi durumunda, güvenli bir şekilde yolculuğa devam edebilmeniz için lütfen Destek Hattımızı arayınız.
Aracı kullanmadığınız her durumda kilitli tutunuz. Doğru ve uygun yakıt kullandığınızdan emin olunuz. Yağ düzeylerini kontrol ediniz ve lastik havalarını olması gereken düzeyde tutunuz.
Aracı ve hiçbir parçasını satamaz, kiralayamaz ya da elden çıkartamazsınız. Bedelsiz dahi olsa, aracı sözleşmede yer alan isimler dışında herhangi birinin kullanımına veremezsiniz. Herhangi bir kişiye araç üstünde yasal haklar tanıyamazsınız ve kendi haklarınızı devredemezsiniz.
Hiçbir koşulda fren, debriyaj, şanzıman yağları veya motor soğutucuları sıvı düzeylerini kendi güvenliğiniz için tamamlamayınız. Gösterge tablosunda herhangi bir uyarı ışığı yanması veya düşük yağ düzeyleri görülmesi halinde derhal bizimle temasa geçiniz. Acil durumlarda 24 saat ulaşabileceğiniz telefon numarası aracı teslim aldığınız ofis yetkilisi tarafından size verilecektir.
Araçla ilgili herhangi bir aksaklık tespit ettiğinizde hemen bizi uyarmanız gerekmektedir. Herhangi bir yazılı izin olmaksızın herhangi bir kişinin araç üstünde çalışmasına izin vermeyiniz.
Araçta onayımız dışında yapılan değişikliklerden dolayı, kiralama öncesi durumuna döndürmek için yapacağımız harcamalar, aracın iadesi sırasında zabıt ile kayıt altına alınmamış ve/veya eksik evrakla ihbarı yapılmış hasarlar ve münhasıran sigorta teminatlarının karşılamadığı/teminat limiti üzerinde kalan hasar bedelleri, kazaya bağlı olmadan oluşan lastik, cam ve far hasarları,aracın iç döşemesine,koltuklara, jantlarına ve aracın kriko, anten, anahtar, ruhsat gibi ekipmanlarına verilen hasarlar sizin sorumluluğunuzdadır.


ARAÇ TESLİM ALMA BİLGİLERİ
Aracınızı teslim almadan önce gerekli tüm dokümanların hazır olmasına lütfen dikkat ediniz.
Sürücü Belgesi aslı
Sürücü adına geçerli bir kredi kartı
Voucher ile kiralama yapan yolcular için de kredi kartından belirli bir miktar provizyon alınması zorunludur.
Rezervasyon onay belgesi
T.C Nüfus Cüzdanı/Kimlik Belgesi veya Pasaport (Pasaport sadece yabancı uyruklular ve yabancı ülke ehliyeti ile kiralama yapanlar için zorunludur.)


YAKIT POLİTİKASI
Araçlar teslim edildiği yakıt miktarı ile iade alınır.
Eksik yakıt ile iade edilen araçlarda, eksik yakıt farkı, hizmet ücreti ile birlikte alınır.
Alındığı yakıt seviyesinden daha fazla yakıt ile iade edilen araçlarda yakıt bedeli iadesi yapılamamaktadır. 


ÖZEL EŞYALAR
Kiralama bitiminde, aracı teslim etmeden araç içinde herhangi bir şahsi eşyanızın olup olmadığını kontrol ediniz.
Araç içinde unutulan eşyalar için ASSİSTCAR RENTAL tarafından sorumluluk kabul edilmemektedir.


SÖZLEŞMENİN SONLANDIRILMASI
Aşağıda belirtilen ana koşullara uymamanız durumunda kiralama sözleşmesi ASSİSTCAR RENTAL tarafından tek taraflı olarak fesh edilir.
Nihai tüketici iseniz, kira, uzatma ve ek hizmet bedellerinin zamanında ödenmemesi durumunda, sözleşme hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın fesih olur. Bu durumda kiracı otomobili derhal iade etmek durumundadır. Aracın iade edilmemesi halinde, kiracı güveni kötüye kullanma suçunu işlediğini resmen kabul ve taahhüt eder.
Eğer borçlarınıza karşılık herhangi bir malınıza haciz konduğunu veya böyle bir konunun size tebliğ edildiğini tespit edilirse kiralama sözleşmesi ASSİSTCAR RENTAL tarafından tek taraflı olarak fesh edilir.
Ticari bir firma iseniz, aşağıdaki durumlarda kiralama sözleşmesi ASSİSTCAR RENTAL tarafından tek taraflı olarak fesh edilir.
Firmanız tasfiye sürecindeyse, kayyumdaysa, mallarınız yediemindeyse veya takipteyse
Alacaklılarla anlaşmak için hukuki yollara gittiyseniz
Mallarınızın borçlarına karşılık haczedildiğini tespit edilirse
Bu sözleşmenin koşullarına uymazsanız 
Bu sözleşmenin tek taraflı olarak sonlandırılması, bu sözleşmeden doğan borçlarınızın tahsil edilmesini etkilemez. Bu sözleşmenin fesih edilmesinden kaynaklanan masraf ve zararların ASSİSTCAR RENTAL tarafından talep edilme hakkı saklıdır.
Bu sözleşmenin sora ermesinden sonra, her ne kadar bitmiş de olsa, aracı güvenli bir şekilde korumak ve en yakın ofise teslim etmek zorunda olduğunuzu kabul  ve taahhüt edersiniz. Aracın iade alınması için yapılan her tür giderler tarafınıza rücu edilir.


VERİ GÜVENLİĞİ
ASSİSTCAR RENTAL bu kiralamanız için vermiş olduğunuz herhangi bir bilgiyi, rezervasyon almak, sizi müşteri listemize ekleyip eklemeyeceğimize karar vermek, ödeme almak için ve kiralama sözleşmesinde belirtilen koşullara uygun olarak, araç sizin kullanımınızdayken ve döndükten sonra ortaya çıkabilecek takip gerektiren konuların araştırılması amacıyla kullanabileceğimizi kabul edersiniz.
Bize vermiş olduğunuz bilgileri pazar araştırma çalışmasında da kullanabiliriz.
Eğer kiralama sözleşmesi koşullarına aykırı davranırsanız, gelecekte sizinle ilgili karar vermede kullanmak üzere bunu kayıtlarımıza alabiliriz. Bu bilgiyi, kredi değerlendirme kuruluşları, Emniyet ve Trafik polisi, borçlu olduğunuz kurumlar ve sizinle ilgili bilgiye göre onların müşterisi olup olamayacağınıza karar verecek diğer kuruluşlarla ve (TOKKDER) Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği ile paylaşabiliriz. Size araç verip vermeme konusunda diğer kuruluşlardan sizin araç kiralama geçmişinizle ilgili bilgi toplayabileceğimizi kabul edersiniz. Bu kiralama sözleşmesinde adı geçen sizin ve ek sürücülerin bilgileri, kamu kuruluşları ve mahkemeler tarafından talep edildiğinde vereceğimizi kabul edersiniz.
Bu maddede geçen “biz” veya “bize” ofislerimizden herhangi biri, acentelerimizden herhangi biri olabilir.


ÖNERİ - İSTEK - TAKDİR VE ŞİKAYET
Değerli Müşterimiz kiralamanız, araçlarımız ve personelimiz ile ilgili her türlü öneri-istek-takdir ve şikayetlerinizi  info@assistcarrental.com  e-posta adresine veya 0212 603 65 20 nolu çağrı merkezimize doğrudan iletebilirsiniz.
Talep ve şikayetiniz ilgili birimlerimiz tarafından incelenerek tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.

Saygılarımızla,
AssistCar Rental

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et